Minder bor i os for altid. Gili Meno her er et a Minder bor i os for altid.

 Gili Meno her er et af dem, jeg bærer tæt ved mit hjerte🙏🏻

#gilimeno #dreambeach #giliislands
Vinterferien er på plads, og byder på et gensyn Vinterferien er på plads, og byder på et gensyn med øen, hvor Jørgen og jeg var på bryllupsrejse for snart 24 år siden!

Dengang gik det meste af rejsen med sygdom, så det var ikke ikke meget af øen, vi fik set!

Nu tar’ vi revanche🌴
Lørdag starter hvor den plejer. Jeg blir altid Lørdag starter hvor den plejer. 

Jeg blir altid betaget af, hvor stor forskelligheden i hver solopgang er, og hvis du swiper dig gennem billederne her, vil du nok opleve det samme - og at selv gråvejrsmorgener har noget smukt med sig.

Det lader ikke til at I er så lette at gøre trætte af mine solopgange, så jeg fortsætter ufortrødent🌟😉

Disse billeder er alene fra den sidste måned👌🏻
Where I belong🫶🏻 Lige om lidt kører bilen Where I belong🫶🏻

Lige om lidt kører bilen på alle hjul!

Vi tæller minutterne til Rasmus lander. 

I aften blir en fuldendt fuldtallig FAMILY FRIDAY - jeg kan næsten tude af lykke over det allerede❤️

OHANA….

Ligeså meget de hader at stille op til de her billeder, elsker jeg at kigge på dem.
Har smidt link i bio til 6 lækre steder at holde Har smidt link i bio til 6 lækre steder at holde efterårsferie - fra storby til sol og varme!
I’m an early bird! Tidlig morgen Solopgang Lill I’m an early bird!

Tidlig morgen
Solopgang
Lilla nuancer 
Snart orange flammehav
Spejlinger der trækkes i et blikstille hav
Morgenbrisen der bryder blikket
Følelsen af ny
Stilhed
Og lyden af ro

Lige der 
Er jeg stille indeni
Og jeg mærker 
Om alt føles rigtigt
Eller forkert
Om kursen skal ændres 
Få grader 
Eller mange
Måske slet ikke
Svaret findes i mig

Og jeg vælger at lytte…..
Playing with perception🙃 #Spejling #reflection Playing with perception🙃

#Spejling #reflections
Jeg er meget stor fan af uforudsigelighed og har d Jeg er meget stor fan af uforudsigelighed og har det ikke ret godt med rutiner og for meget “plejer”. 

Mest af alt elsker jeg, når hverdagen ligner ferie, og det er lige præcis den følelse, jeg får her på Kajen - nogen gange bare for en kort stund, når jeg som i øjeblikket har ret så meget arbejde.

Jeg er ikke mit arbejde. Jeg arbejder helt grundliggende for at tjene penge, så jeg kan holde (mest mulig) fri. 

Men jeg holder af mit arbejde, og alle de mennesker og kollegaer, jeg arbejder med og som gør mig klogere og dygtigere. Og jeg er faktisk også ret god til mit arbejde (må man godt sige det højt🙈)

I glimt ligner mit freelanceliv livet fra dengang, jeg var fastansat, hvor jeg mødte samme sted hver dag (jeg har bare 2-3 arbejdspladser ad gangen) 5 dage i ugen.

Men for langt det meste, gør det ikk, og altid ligger der en følelse af frihed og tilvalg bag alt, jeg laver arbejdsmæssigt. Det har jeg øvet mig i, at være meget bevidst om.

En frihed jeg gør mig umage med at forvalte, så den er med til at skabe ro og give plads til alle de uforudsigeligheder, der giver mig følelsen af at leve livet HVER dag🫶🏻 

Og blot for at det hele ikke går op i solopgange, work holidays og pæne kaffekopper, (som det måske kunne se ud som), så blir den frihed også iblandt ofret på tunge ting. Som sidste år da jeg tog 3 måneder arbejdsfri, mens min far var rigtig syg. Det er også en del af livets uforudsigelighed, og jeg går med det, der kommer, for jeg tror på, at det er det, der gør mig til et helt menneske.

Det blev lidt langt. Tak for at læse med, hvis du nåede hertil - må du få verdens bedste onsdag🙏🏻

#tankeromlivet
Endnu en fantastisk weekend fuld af musik lakker m Endnu en fantastisk weekend fuld af musik lakker mod enden.

I det hele taget har denne sommer budt på en masse dejlige koncerter på Heartland, SMUK og denne weekend på Bornholm.
  • Hjem
  • DESTINATIONER
    • DANMARK
      • WHAT TO SEE IN COPEHAGNEN SOUTH HABOUR
    • ASIEN
      • BALI & GILI-ØERNE
      • VIETNAM
      • MALAYSIA
      • THAILAND
      • SRI LANKA
      • CAMBODIA
      • LAOS
      • SINGAPORE
    • EUROPA
      • CYPERN
      • FRANKRIG
      • GRÆKENLAND
        • Ø-HOP I GRÆKENLAND
        • Korfu, Paxos & Antipaxos
      • ISLAND
      • ITALIEN
      • PORTUGAL
      • SPANIEN
      • TYSKLAND
    • USA
      • NEW YORK
    • AFRIKA
      • MAROKKO
  • Travel Guides
    • BALI & GILI-ØERNE
    • CAMBODIA
    • ISLAND
    • MALAYSIA
    • LAOS
    • SRI LANKA
    • THAILAND
    • VIETNAM
    • NEW YORK – OPLEV MANHATTEN PÅ EN UGE
    • Ø-HOP I GRÆKENLAND
    • Ø-HOP KORFU, PAXOS & ANTIPAXOS
  • Temaer
    • SYDØSTASIEN RUNDREJSE 8 UGERS REJSEPLAN
    • STORBYFERIE MED BØRN
    • PLANLÆG SELV – TRIN FOR TRIN
    • Ø-HOP
    • HEJLSMINDE
  • ALLE BLOGINDLÆG
  • SELMAS BLOG
  • Hjem
  • DESTINATIONER
    • DANMARK
      • WHAT TO SEE IN COPEHAGNEN SOUTH HABOUR
    • ASIEN
      • BALI & GILI-ØERNE
      • VIETNAM
      • MALAYSIA
      • THAILAND
      • SRI LANKA
      • CAMBODIA
      • LAOS
      • SINGAPORE
    • EUROPA
      • CYPERN
      • FRANKRIG
      • GRÆKENLAND
        • Ø-HOP I GRÆKENLAND
        • Korfu, Paxos & Antipaxos
      • ISLAND
      • ITALIEN
      • PORTUGAL
      • SPANIEN
      • TYSKLAND
    • USA
      • NEW YORK
    • AFRIKA
      • MAROKKO
  • Travel Guides
    • BALI & GILI-ØERNE
    • CAMBODIA
    • ISLAND
    • MALAYSIA
    • LAOS
    • SRI LANKA
    • THAILAND
    • VIETNAM
    • NEW YORK – OPLEV MANHATTEN PÅ EN UGE
    • Ø-HOP I GRÆKENLAND
    • Ø-HOP KORFU, PAXOS & ANTIPAXOS
  • Temaer
    • SYDØSTASIEN RUNDREJSE 8 UGERS REJSEPLAN
    • STORBYFERIE MED BØRN
    • PLANLÆG SELV – TRIN FOR TRIN
    • Ø-HOP
    • HEJLSMINDE
  • ALLE BLOGINDLÆG
  • SELMAS BLOG

5 FODSPOR

En rejseblog med hang til tankespind og solnedgange

  • Hjem
  • Alle blogindlæg
  • DESTINATIONER
  • Mød os
  • Kontakt

Danmark, Hejlsminde · 27. april 2022

TOUR DE FRANCE 2022 TIL HEJLSMINDE

Broen for enden af banedæmningen ved Noret i Hejlsminde

Et større indlæg om Tour de France 2022 på en rejseblog. Hvad har det med hinanden at gøre, kan man spørge sig selv? Svaret er enkelt. 

For søndag 3. juli 2022 går to af mine yndlingsinteresser nemlig op i højere enhed, når verdens største cykelløb udspilles på landevejene i mit all-time-favorite spot Hejlsminde, hvor der ligefrem er indlagt en af etapens bakkespurter. Derudover en pointspurt i nabobyen Christiansfeld, som rytterne også skal igennem. 

Cykelsport og særligt Tour de France har altid fyldt meget i min familie, og er noget vi har fulgt tæt og rejst på ferier for at følge. At følge det på dansk grund bliver noget helt særligt, som vi alle ser virkelig meget frem til. 

Første etape skal vi følge hjemme fra København og så snart rytterne er i mål sætter vi kursen mod Hejlsminde, hvor vi skal være med i folkefesten resten af weekenden.

Smukke billeder fra oven

Jeg er overbevist om, at netop Hejlsminde er nøje udvalgt, da den utvivlsom kommer til at bidrage med smukke billeder fra oven, og billederne vil dvæle ved den smukke dæmning inden bakkespurten sætter ind.

3. etape - Vejle til Sønderbog

Efter 83 km kommer rytterne til dagens anden kategoriserede stigning på Hejlsminde Strand (850m á 4,7%). Kort efter igen kommer dagens eneste pointspurt og dagens anden UNESCO-bevarede seværdighed, Christiansfeld.

Uddrag fra Le Tour CPH's beskrivelse af 3. etape

Tour de France 2022 – etaper i Danmark

1. juli 2022 – 1. etape – 13 km. enkeltstart i København

2. juli 2022 – 2. etape – 202 km. fra Roskilde til Nyborg (over Storebælt)

3. juli 2022 – 3. etape – 182 km. fra Vejle til Sønderborg (gennem Hejls & Hejlsminde)

Du kan se alle ruterne her

Hejlsminde Strand hvorfra bakkespurten sætter ind

Kom med til folkefest i Hejls og Hejlsminde

Byerne Hejls og Helsminde gør Tour de France til fælles folkefest. Og allerede nu er forberedelserne i fuld gang. Gule- og prikkede malede cykler hænges op i lygtepæle og der kommer liv i byen hele weekenden.

Fredag vil der være fællesspisning i Hejls, og lørdag er planen, at det går løs med blandt andet koncerter , mad- og vinboder med både fransk og mere lokal islæt på Banedæmningen, der går mellem Hejls og Hejlsminde.

Man kommer altså til at kunne gå eller cykle hele vejen mellem de to byer (en rute på ca. 3 km) og undervejs få noget at spise og drikke. Området omkring Banedæmningen er iøvrigt et af mine absolut yndlingssteder i Hejlsminde og ligger i forlængelse af min yndlingssti langs Noret – se billeder derfra og læse mere her.

Sønderjysk kagebord

Når cykelrytterne efter planen har været igennem området ved 13-13.30-tiden bliver der budt på stort sønderjysk kagebord ved multihallen i Hejls. Har du endnu ikke oplevet et sønderjysk kagebord, så er det alene grund nok til at kigge forbi. 

Sommer i Hejlsminde

solopgang over lillebælt
Solopgang i Hejlsminde - Teglgårdens strand

Hvis ikke du allerede har planlagt din sommerferie, så er her en oplagt mulighed for at opleve en sand perle af en by, der kan noget ganske særligt. I dette store tema her på bloggen kan du se og læse mere om området og byen, som ligger i smørhullet mellem Kolding og Haderlev. Med den skønneste børnevenlige badestrand og blot et stenkast fra Honningkagebyen Christiansfeld

Hejlsminde i Sønderjylland uden tvivl det ultimative Danish Sweet Spot, da det byder på noget så særligt som muligheden for at se både solopgang og solnedgang i og ved vand. Ved solopgang fyldes himlen af de smukkeste farver over Lillebælt, og mindre end en halv kilometer derfra, kan man se solen sende dagen afsted ved indsøen Noret. Det ér altså noget ganske særligt, og jeg kan på det kraftigste anbefale, at du besøger dette smukke sted”

Helle

Alle indlæg fra Hejlsminde

GRÆKENLAND HITTEDE I 2022

2. januar 2023

Min forkærlighed for Grækenland fornægter sig ikke her på bloggen, og med tiden er bliver det tydeligere og tydeligere at denne blog udover at være den rejseblog, den jo er – også er gået hen og blevet lidt af en

Gå til indlæg »

TOUR DE FRANCE 2022 TIL HEJLSMINDE

27. april 2022

Broen for enden af banedæmningen ved Noret i Hejlsminde Et større indlæg om Tour de France 2022 på en rejseblog. Hvad har det med hinanden at gøre, kan man spørge sig selv? Svaret er enkelt.  For søndag 3. juli 2022

Gå til indlæg »

MY SWEET SPOT – HEJLSMINDE, SØNDERJYLLAND

9. august 2020

I dette indlæg kan du læse om et af mine yndlingssteder – Hejlsminde i Sønderjylland.  Indlægget er en del af My Sweet spot-serien, der kører i august måned (2020) hos Bloggers By Heart  i samarbejde med de andre bloggere i netværket. Hver

Gå til indlæg »

CHRISTIANSFELD – 100 ÅR FOR GENFORENINGEN

23. juli 2020

I dette indlæg finder ud inspiration til oplevelser i Christiansfeld i Sønderjylland. Om byens historiske bygninger og byens særlige rolle i  Sønderjyllands genforening  1920 På listen over verdens kulturarv siden 2015 Uanset om du er historieinteresseret eller blot leder efter

Gå til indlæg »

ODE TIL EN BADEBRO

10. juni 2020

Stille morgener Kaffe Helt alene Bare mig Mine tanker og solen. Der stilsikker og forudsigelig rejser sig i horisonten. Fylder dagen og verden med lys Sommerdage. Liv, barnelatter og krabbefiskeri. Solbrune ben. Der dingler om kap med fiskestænger, som forsigtigt

Gå til indlæg »

SOMMERFERIE I HEJLSMINDE

30. maj 2020

Tip til sommerferie i Hejlsminde Efter gårsdagens pressemøde blev det klart at rigtig mange af os kommer til at holde ferie i Danmark. Hvis ikke man allerede har fundet et sted at være – eller som os er så heldige

Gå til indlæg »

ORANGE POSTKORT FRA HEJLSMINDE

9. maj 2020

Farvernes magi Jeg elsker collager og sammensætninger af temabilleder – her får I en lille samling af mine yndlingsmotiver fra Hejlsminde – samlet under temaet ORANGE. Hvis du vil se mine tidligere farvepostkort finder du det PINK lige her og det BLÅ lige her!

Gå til indlæg »

BEDSTE SPISESTEDER I KOLDING OG HEJLSMINDE

8. maj 2020

Guide til gode spisesteder nær i Hejlsminde, Kolding og Christiansfeld

Gå til indlæg »

SORT SOL VED TØNDERMARSKEN

11. april 2020

Camille med farfars kikkert, som blev fundet frem til lejligheden. Der er masser af fuglearter i området, som normalt også tiltrækker en masse fugleentusiaster Sort sol ved Højer Sluse I går aftes besluttede vi os for en spontan solnedgangstur til Tøndermarken,

Gå til indlæg »

VANDRETUR LANGS NATURSTIEN I HEJLSMINDE

5. april 2020

I dette indlæg tager jeg dig med på vanding langs Hejlsminde Natursti.  Ruten er en markeret vandre- og cykelrute på 12 kilometer og består af en blanding af trampesti over en mark, etableret sti og asfaltvej. Hejlsminde natursti Traditionen tro

Gå til indlæg »

HILSEN FRA SOMMERLANDET

19. juli 2018

Hej alle sammen. Nu er vi gået længere inde i sommerferien, og vi har jo haft det skønneste vejr. Det har jeg i hvertfald haft. Vi rejser til KORFU (det er Grækenland) imorgen, og det glæder jeg mig helt vildt til. Vi

Gå til indlæg »

BLÅT POSTKORT FRA HEJLSMINDE

16. juli 2018

Skulle jeg beskrive vores ferie med et ord, må det være VAND. Varmegraderne bliver højere og højere og det samme gør badevandstemperaturen. Jeg kan ikke mindes, at vi har været forkælet med havvand i de temperaturer, vi har i øjeblikket. Vi har

Gå til indlæg »

PINK POSTKORT FRA HEJLSMINDE

14. juli 2018

PINK MAGI Sommeren her er magisk og det samme er farverne. Når solen er smuttet ned bag Noret i vest, venter hver aften et nyt lille farvemirakel i de blideste pasteller mod øst. Vi lader billederne tale for sig selv og takker

Gå til indlæg »

MY DANISH SWEET SPOTS – HEJLSMINDE

10. juli 2018

Disse dage nyder vi den danske sommer i det sønderjyske sommerland – nærmere betegnet Hejlsminde, som ligger ud til Lillebælt mellem Kolding og Haderslev. Her tilbringer vi rigtig meget tid i løbet af året i familiens sommerhus. For mig er

Gå til indlæg »

SELMAS DAGBOG/HEJLSMINDE 1.

6. juli 2018

Hej det lidt lang tid siden, men nu er det sommerferie så der er massere af tid til at lægge en hel masse op. I går (d. 5 juli ) stod jeg sent op fordi vi skulle ikke så meget andet ind

Gå til indlæg »

In: Danmark, Hejlsminde · Tagged: Danmark, ferie i Danmark, Hejlsminde

You’ll Also Love

GRÆKENLAND HITTEDE I 2022
WEEKEND PÅ BORNHOLM
DEN KONGELIGE KØKKENHAVE I GRÅSTEN

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Next Post >

WEEKEND PÅ BORNHOLM

About Me
Vi er en rejseglad familie på 5 med rødder i rejsebranchen. Her på bloggen deler vi vores oplevelser, tips og tricks, rejseplaner, sjove rejseberetninger fra de steder, vi oplever – både set fra voksen- og fra børneperspektiv.

Leder du efter noget?

Seneste indlæg

  • A LOCAL’S GUIDE TO SOUTH HARBOUR (SYDHAVNEN) COPENHAGEN
  • AYIA NAPA – WHAT TO SEE – VOL. 1
  • BEDSTE STEDER AT SPISE PÅ GRAN CANARIA
  • PALMA NOVA – MALLORCA
  • Ø-HOP: KOS, KALYMNOS, LEROS

Gå på opdagelse

  • DESTINATIONER
  • Temaer
  • Travel Guides

Populære indlæg

Trending now

TIPS & TRICKS

  • Planlæg selv din rejse

Følg med!

Få relevante og brugbare rejsetips direkte i din indboks.

  • Til forsiden
  • Om os og bloggen
  • Selmas blog
  • Kontakt

Copyright © 2023 5 FODSPOR · Theme by 17th Avenue

Denne side benytter cookies til analyse og statistikker. Det håber vi, du er ok med. Læs mere her
Cookie SettingsAccepter alle
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Altid aktiveret
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieVarighedBeskrivelse
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
GEM & ACCEPTÈR