Fuldmåner er magiske! Den her er fanget i Palma p Fuldmåner er magiske!
Den her er fanget i Palma på Mallorca sidste efterår🌕
Juleshopping 🇸🇪 #malmø #malmøjulemarked Juleshopping 🇸🇪

#malmø #malmøjulemarked
Et års solopgange set fra min morgenplads på Kaj Et års solopgange set fra min morgenplads på Kajen.

Da vi flyttede ind her, tænkte jeg om den umiddelbare taknemmelighed og glæde ved at bo på vandet, ville blegne og blive en selvfølge med tiden.

Sagen er det modsatte. Tilhørsfølelsen og taknemmeligheden blir kun stærkere og dybere hver eneste dag🙏🏻

Tak for universet (og Jørgen) sendte mig dette sted🙏🏻
En af de fineste solopgange, jeg har oplevet! En En af de fineste solopgange, jeg har oplevet!

En aprilmorgen for nogle år tilbage, vågnede jeg synet af disse to i vandkanten foran Huset ved Havet.

Vi har ikke normalt og hverken før eller siden haft sådanne besøg ved stranden.

Jeg listede ud med kamera, og nåede at skue og forevige dem, inden de stille listede videre i vandet.

Det var altså en helt særlig morgen🙏🏻

#solopgang #hejlsminde
Noget er på vej…ikk i rute men på vej… Når Noget er på vej…ikk i rute men på vej…

Når
Verden er stille
Frosten slipper
Mosekonen brygger
Ænderne elegant og ubesværet trækker legesyge mønstre i blikstille vand
Ventetiden slutter
Og solen inviterer endnu en dag velkommen
Så
Peaker min dag
Som jeg sidder der på kajen
Og kaffen smager som det pureste guld
I går hørte jeg noget, der virkelig satte tanker I går hørte jeg noget, der virkelig satte tankerne i gang hos mig.

Flg er et uddrag fra en artikel af Morten Münster (der er linket til den i story):

———-

Der findes en statistik, der florerer på internettet. Og den gør mig ilde til mode.

Her er den: Når dine børn er 12 år, har du brugt 75 procent af al din tid med dem.

Når de bliver 18, er tallet 90 procent.

Jeg har ikke fået tallene bekræftet, men lidt hovedregning antyder, at det ikke er skudt helt ved siden af.

——

Den lader vi lige stå!!!

Som forælder til store og voksne børn, er der kun tilbage at gøre sig umage for at trække procentsatsen op….også selvom de 30 af minutterne hver uge handler om at hente fra en bytur kl lort om natten eller til skole om morgenen. Tak for tiden…. Bare tak🙏🏻
Når der er nogen ude i verden, man savner, så ta Når der er nogen ude i verden, man savner, så tapper mine fingre helt automatisk “mo…do”🙈

Hmmmmm pønser….
Dette familieportræt har efterhånden nogle år p Dette familieportræt har efterhånden nogle år på bagen.

Det er taget ved vores elskede sommerhus ved havet ved Hejlsminde ved Lillebælt.

I weekenden var vi derhenne, for at besigtige skaderne efter oversvømmelserne. Og når vi ser byen, og hvor grusomt mange er ramt, så pytter vi på en smadret forhave, en manglende trappe og hele den sandstrand, vi har fået fået op rundt om huset.

For huset står som altid. Tørt og fint uden en skramme🙏🏻

Hundredevis af trillebører med sand er fyldt og kørt tilbage på stranden, hvor det nu engang hører til.

I dag værker den snart 50-årige ryg lidt. Men som Jørgen siger, er det jo bare muskler, der har været i brug, og som lige skal varmes op igen.

Og som en sidegevinst til det hårde arbejde, stod følelsen af at jeg faktisk er blevet stærkere og godt kan tage fat, selvom det er tungt. Og det føles satme fedt! Der mærkede jeg, at det sidste års styrketræning har flyttet noget💪🏻

Det er 3,5 måned til jeg rammer 50 - og de skal bruges på bla at blive endnu stærkere. For jeg tror på, at jeg bliver 100, og jeg vil gøre alt jeg kan, for at ha en stærk krop, der skal føre mig sikkert mod målet💪🏻
Stjerneklar aften i vores hood! Elsker elsker elsk Stjerneklar aften i vores hood! Elsker elsker elsker at bo her.

#sluseholmen #stjerneklart #kanalby #københavnshavn
  • Hjem
  • DESTINATIONER
    • DANMARK
      • WHAT TO SEE IN COPEHAGNEN SOUTH HABOUR
    • ASIEN
      • BALI & GILI-ØERNE
      • VIETNAM
      • MALAYSIA
      • THAILAND
      • SRI LANKA
      • CAMBODIA
      • LAOS
      • SINGAPORE
    • EUROPA
      • CYPERN
      • FRANKRIG
      • GRÆKENLAND
        • Ø-HOP I GRÆKENLAND
        • Korfu, Paxos & Antipaxos
      • ISLAND
      • ITALIEN
      • PORTUGAL
      • SPANIEN
      • TYSKLAND
    • USA
      • NEW YORK
    • AFRIKA
      • MAROKKO
  • Travel Guides
    • BALI & GILI-ØERNE
    • CAMBODIA
    • ISLAND
    • MALAYSIA
    • LAOS
    • SRI LANKA
    • THAILAND
    • VIETNAM
    • NEW YORK – OPLEV MANHATTEN PÅ EN UGE
    • Ø-HOP I GRÆKENLAND
    • Ø-HOP KORFU, PAXOS & ANTIPAXOS
  • Temaer
    • SYDØSTASIEN RUNDREJSE 8 UGERS REJSEPLAN
    • STORBYFERIE MED BØRN
    • PLANLÆG SELV – TRIN FOR TRIN
    • Ø-HOP
    • HEJLSMINDE
  • ALLE BLOGINDLÆG
  • SELMAS BLOG
  • Hjem
  • DESTINATIONER
    • DANMARK
      • WHAT TO SEE IN COPEHAGNEN SOUTH HABOUR
    • ASIEN
      • BALI & GILI-ØERNE
      • VIETNAM
      • MALAYSIA
      • THAILAND
      • SRI LANKA
      • CAMBODIA
      • LAOS
      • SINGAPORE
    • EUROPA
      • CYPERN
      • FRANKRIG
      • GRÆKENLAND
        • Ø-HOP I GRÆKENLAND
        • Korfu, Paxos & Antipaxos
      • ISLAND
      • ITALIEN
      • PORTUGAL
      • SPANIEN
      • TYSKLAND
    • USA
      • NEW YORK
    • AFRIKA
      • MAROKKO
  • Travel Guides
    • BALI & GILI-ØERNE
    • CAMBODIA
    • ISLAND
    • MALAYSIA
    • LAOS
    • SRI LANKA
    • THAILAND
    • VIETNAM
    • NEW YORK – OPLEV MANHATTEN PÅ EN UGE
    • Ø-HOP I GRÆKENLAND
    • Ø-HOP KORFU, PAXOS & ANTIPAXOS
  • Temaer
    • SYDØSTASIEN RUNDREJSE 8 UGERS REJSEPLAN
    • STORBYFERIE MED BØRN
    • PLANLÆG SELV – TRIN FOR TRIN
    • Ø-HOP
    • HEJLSMINDE
  • ALLE BLOGINDLÆG
  • SELMAS BLOG

5 FODSPOR

En rejseblog med hang til tankespind og solnedgange

  • Hjem
  • Alle blogindlæg
  • DESTINATIONER
  • Mød os
  • Kontakt

Danmark, Ferie i Danmark, My Danish Sweet Spot · 30. maj 2020

SOMMERFERIE I HEJLSMINDE

Tip til sommerferie i Hejlsminde

Efter gårsdagens pressemøde blev det klart at rigtig mange af os kommer til at holde ferie i Danmark. Hvis ikke man allerede har fundet et sted at være – eller som os er så heldige at kunne drage i eget sommerhus – begynder det at være svært at finde ledige udlejningshuse og hoteller.

Særligt hvis man tænker at ferie skal holdes ved Vesterhavet, den Sjællandske nordkyst eller Bornholm – her det det pt. stort set umuligt at finde noget. 

læs mere

>>> gå til alle indlæg fra Hejlsminde

Morgenkaffe på badebroen ved Teglgården i Hejlsminde

Lej sommerhus i Hejlsminde

Min mailboks eksploderede i går med forespørgsler til Hejlsminde, og efter et par søgninger på nettet, ladet det til at der stadig er en del ledige sommerhuse til leje – gennem det meste af skolernes sommerferie. Tag fx. et kig her

Hvis du finder noget og gerne vil have min vurdering af beliggenheden, er du meget velkommen til at skrive til mig.

Til forskel fra Vesterhavet er vandet oftest stille og derfor børnvenligt

Værd at vide om Hejlsminde

Hejlsminde er hverken Skagen eller Blokhus hvad angår byliv og store turistattraktioner. Byen er lille og her lever man det mere stille liv. Der er få udskænkningssteder, men masser af liv på stranden og solopgange og ditto nedgange i verdenklasse.

Der er rig mulighed for at bade ved strand og særlig stranden i byen er utrolig dejlig. Helt finkornet og renset for tang. Længere ude, hvor vi bor er der mere tang og de fleste bader fra badebroer. Vil man have mere fred kan man med fordel gå lidt nordpå op ad stranden, hvor man ofte kan finde et spot helt for sig selv.

V: bystranden i april – før badebroerne er kommet op. Lækker sandstrand og meget lavt roligt vand  – helt ude på  det der ligner spidsen bor vi H: promenaden langs stranden er nyanlangt for nogle år siden.

1o grunde til at du vil elske Hejlsminde

  1. På stranden findes beachvolleybaner til fri afbenyttelse og på havnen et vidunderligt havnebad, hvor børn og barnlige sjæle kan hoppe både fra kanten og broen (tjek lige der ikke kommer både, ik?)
  2. Vandet er lavt og roligt og stranden i byen er renset for tang
  3. Der findes kun et par steder at spise, købe is og kaffe i selve byen, men der findes et utal af dejlig spisesteder i omegnen – se mine favoritter her
  4. Hejlsminde ligger midt mellem Kolding og Haderslev – ca. 18 km. fra hver af dem. – og direkte ud til Lillebælt – begge byer er absolut et besøg værd. Gode butikker, lækre cafeer og historiske bygninger
  5. Ved “Slusen” midt i byen findes det nyanlagt mindre havnebad, hvor de glade udspringere kan tage en dukkert – her er særlig smukt ved solnedgangstid.
  6. Nyd solnedgang over Lillebælt og de smukkeste solnedgange over Noret mod Vest.
  7. Vandreture langs stien ved Noret – besøg Marius’s lille ålestangerhytte og nyd udsigten over Noret på første række (se den fine hytte  i min story “Hejlsminde” på Instagram
  8. Snør vandreskoene og gå de 12 km. rundt om Noret og oplev dansk natur, når den er allersmukkest – særligt de 1,3 km broadwalk gennem Rigkæret er smukt – læs om hele ruten og se billeder derfra her 
  9. Skal du handle skal du til Hejls by, som ligger 3 km. fra Hejlsminde – der finder du en god velassorteret Brugs. 
  10. I Hejls finder du også et par virkelig fine genbrugsbutikker og en dejlig gårdbutik
Forfriskende dukkert fra havnebadet

Besøg Kolding & Haderslev

Hejlsminde ligger i smørhullet mellem to skønne historiske byer, som absolut er et besøg værd, hvis man er på de kanter, og byder på slendreture i de hyggeligeste gader med gamle huse i Haderslev eller måske et besøg på smukke Koldinghus, hvor der også altid er sjove aktiviteter for børn.

Solnedgange i verdensklasse

For en solnedgangselsker som mig, er Hejlsminde det ultimative Danish Sweet Spot, da det byder på noget så særligt som muligheden for at se både solopgang og solnedgang i og ved vand. Ved solopgang fyldes himlen af de smukkeste farver over Lillebælt, og mindre end en halv kilometer derfra, kan man se solen sende dagen afsted ved indsøen Noret. Det ér altså noget ganske særligt, og jeg kan på det kraftigste anbefale, at man besøger dette smukke sted. At vende sig mod vest og se solen trylle et inferno af brændte farver frem, for kort efter solen er dykket, at vende sig mod øst og se et utal af pasteller spejle sig i blikstille vand (hvis man er rigtig heldig).

Solnedgange mod vest
Solnedgangslyset mod øst

Jeg håber, du har fået inspiration til måske at besøge et sted, du slet ikke anede eksisterede. Ovenstående er selvfølgelig min helt egen uforbeholdne mening om stedet – et sted jeg elsker inderligt og er kommet gennem de sidste 12 år – for hver gang vi kommer der, elsker jeg det blot lidt mere – jeg er sikker på, du vil have det på samme måde.

Og husk – har du spørgsmål er du altid velkommen til at skrive – gør det meget gerne i kommentarfeltet herunder, så andre også kan få glæde af svaret.

 

Take care!

H

In: Danmark, Ferie i Danmark, My Danish Sweet Spot · Tagged: Danmark, ferie i Danmark, Hejlsminde, naturoplevelser

You’ll Also Love

GRÆKENLAND HITTEDE I 2022
TOUR DE FRANCE 2022 TIL HEJLSMINDE
WEEKEND PÅ BORNHOLM

Kommentarer

  1. Sanne Laudrup skriver

    30. maj 2020 kl. 8:20 pm

    Hej Helle,

    Hvor er det skønt at du har lagt dette opslag op! Vi bookede et sommerhus på Teglgårdsvej tidligere idag, uden at kende til andet end at jeg havde set dig omtale Hejlsminde positivt tidligere her. Vi vil granske dine opslag og billeder nøje for inspiration. Jeg ved at stranden ligger 100 meter fra sommerhuset, men ved du hvordan stranden er der? Knus Sanne

    Svar
    • Helle Sandby skriver

      13. juni 2020 kl. 8:41 pm

      Hej Sanne
      Dejligt at høre fra dig. Hvor er det længe siden.
      Der er strand gennem hele Hejlsminde. Bystranden er bred og meget lavvandet og renset. Længere ud af byen – på vej mod der hvor vi bor, er der også dejlig strand og mange badebroer. Men der kan være lidt mere tang Fx. renser vi ikke foran vores sommerhus. Men vi bader altid hos os selv og går ud fra badebro. Åh, jeg håber, I kommer til at synes om det. Vi er der i uge 29 og 30, så mon ikke vi mødes til solnedgang ved havnebadet, hvis I er der i løbet af de uger.
      Rigtig dejlig ferie til jer.
      Knus Helle

      Svar
    • Helle Sandby skriver

      13. juni 2020 kl. 8:44 pm

      Hej Sanne
      Dejligt at høre fra dig. Hvor er det længe siden.
      Der er strand gennem hele Hejlsminde. Bystranden er bred og meget lavvandet og renset. Længere ud af byen – på vej mod der hvor vi bor, er der også dejlig strand og mange badebroer. Men der kan være lidt mere tang Fx. renser vi ikke foran vores sommerhus. Men vi bader altid hos os selv og går ud fra badebro. Åh, jeg håber, I kommer til at synes om det. Vi er der i uge 29 og 30, så mon ikke vi mødes til solnedgang ved havnebadet, hvis I er der i løbet af de uger.
      Rigtig dejlig ferie til jer.
      Knus Helle

      Svar
    • Helle Sandby skriver

      14. juni 2020 kl. 9:35 pm

      Hov ser du skriver Teglgårdsvej. Det er lige for enden af den, vi bor. Første hus til venstre ved græsplænen ved nedgangen til stranden og badebroen. Vi bader altid fra badebroen der. Knus

      Svar

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Next Post >

ORANGE POSTKORT FRA HEJLSMINDE

About Me
Vi er en rejseglad familie på 5 med rødder i rejsebranchen. Her på bloggen deler vi vores oplevelser, tips og tricks, rejseplaner, sjove rejseberetninger fra de steder, vi oplever – både set fra voksen- og fra børneperspektiv.

Leder du efter noget?

Seneste indlæg

  • BEDSTE STEDER AT SPISE I PARIS
  • TOUR DE “EMILY IN PARIS”
  • KLASSISKE PARIS
  • A LOCAL’S GUIDE TO SOUTH HARBOUR (SYDHAVNEN) COPENHAGEN
  • AYIA NAPA – WHAT TO SEE – VOL. 1

Gå på opdagelse

  • DESTINATIONER
  • Temaer
  • Travel Guides

Populære indlæg

Trending now

TIPS & TRICKS

  • Planlæg selv din rejse

Følg med!

Få relevante og brugbare rejsetips direkte i din indboks.

  • Til forsiden
  • Om os og bloggen
  • Selmas blog
  • Kontakt

Copyright © 2023 5 FODSPOR · Theme by 17th Avenue

Denne side benytter cookies til analyse og statistikker. Det håber vi, du er ok med. Læs mere her
Cookie SettingsAccepter alle
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Altid aktiveret
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieVarighedBeskrivelse
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
GEM & ACCEPTÈR