Glæder mig helt ubeskriveligt til denne sommer, s Glæder mig helt ubeskriveligt til denne sommer, som lige blev opgraderet med en ekstra miniferie på yndlingsøen Bornholm og gensyn med yndlingshotellet i Sandvig🙏🏻
What a Party👌🏻 I går fejrede vi Selmas kon What a Party👌🏻

I går fejrede vi Selmas konfirmation med et brag af en fest. Fuld af kærlighed og alle vores elskede venner og familie!

Sang, dans, taler, lancier, masser af dyste i alt fra basket til rundt om bordet, fotoshoot og smuk sang fra veninderne i DR Juniorkoret!

Glimmer på …. Men først; en lur🙈
Dagens arbejdsplads! Som freelancer arbejder jeg Dagens arbejdsplads!

Som freelancer arbejder jeg mange forskellige steder. Både hjemme og hos mine kunder, men noget af det, jeg elsker mest, er at sidde og arbejde på cafeer.

Den her TAXA på Nørrebro er en ny favorit! God kaffe, god mad og megafin indretning.

Her sad jeg i dag efter et par møder, og fik udrettet en masse.

Kæmpe anbefaling herfra! 

#nørrebro #cafe #mitkbh #remotework
Hvis jeg for altid kun måtte besøge een og samme Hvis jeg for altid kun måtte besøge een og samme græske ø, er jeg kommet frem til, at det ville blive KALYMNOS🇬🇷

Og så ville jeg bo på @petraboutiquehomesvillas anytime! Den ultimative blanding af boutiquevibe og lokal charme!

Wanna go back🙏🏻
Once upon a time ved Vesterhavet💕 Once upon a time ved Vesterhavet💕
Haven på taget🌳 Min mailboks gløder hver gan Haven på taget🌳

Min mailboks gløder hver gang jeg deler noget fra vores tagterrasse. 

Faktisk er vi ikke alt for gode til at udnytte den, men i dag er den gjort forårsklar (se stories), og jeg kan glæde mig over alt flg stauder er overlevet:

Æbletræ
Syren
Blåregn👏🏻
Mynte, oregano, timian
Lavendler
Gran
Maguritter
Hvid ribs

Det blir en god sommer på taget! Skal snart ha plantet lidt mere, og ha beskåret det japanske kirsebærtræ, der ikke har det vildt godt desværre!

Morgenfruer og stolt kavaler er nemme at så og passe, så de er først på listen over projekter🧡 sammen med algerens af træværket!

#byhave #havepåtaget #krukkehave #tagterrasse #taghave
Her skal vi bo til sommer🇨🇾 Så er alle hot Her skal vi bo til sommer🇨🇾

Så er alle hoteller til sommerens rundrejse på Cypern samt ruten på plads.

I alt skal vi bo 7 steder, på alt fra en minimalistisk beach club til lokale b&b og crazy Euphoria Art land.

Vi skal bo i 5 forskellige byer, fra Paphos på vestkysten til Ayia Napa mod øst.

Glæder mig meget til at udforske nye sider af øen og dele hoteltips med jer, når vi har prøvet dem🙏🏻

Hvilket synes du ser mest lovende ud fra 1-7?
Har fundet endnu et skønt sted til sommerens rund Har fundet endnu et skønt sted til sommerens rundtur på Cypern🌴

Glæder mig allerede til gensyn 🇨🇾
God weeker! Min skal nydes ligelig fordelt ml 🇨 God weeker!
Min skal nydes ligelig fordelt ml 🇨🇾 og 🇩🇰! Not too bad
  • Hjem
  • DESTINATIONER
    • DANMARK
      • WHAT TO SEE IN COPEHAGNEN SOUTH HABOUR
    • ASIEN
      • BALI & GILI-ØERNE
      • VIETNAM
      • MALAYSIA
      • THAILAND
      • SRI LANKA
      • CAMBODIA
      • LAOS
      • SINGAPORE
    • EUROPA
      • CYPERN
      • FRANKRIG
      • GRÆKENLAND
        • GRÆSKE ØER
        • Ø-HOP I KYKLADERNE
        • Ø-HOP: KOS, LEROS, KALYMNOS
        • Ø-HOP: Korfu, Paxos & Antipaxos
      • ISLAND
      • ITALIEN
      • PORTUGAL
      • SPANIEN
      • TYSKLAND
    • USA
      • NEW YORK
    • AFRIKA
      • MAROKKO
  • Travel Guides
    • BALI & GILI-ØERNE
    • CAMBODIA
    • ISLAND
    • MALAYSIA
    • LAOS
    • SRI LANKA
    • THAILAND
    • VIETNAM
    • NEW YORK – OPLEV MANHATTEN PÅ EN UGE
    • Ø-HOP I KYKLADERNE
    • Ø-HOP KORFU, PAXOS & ANTIPAXOS
  • Temaer
    • SYDØSTASIEN RUNDREJSE 8 UGERS REJSEPLAN
    • STORBYFERIE MED BØRN
    • PLANLÆG SELV – TRIN FOR TRIN
    • Ø-HOP
    • HEJLSMINDE
  • ALLE BLOGINDLÆG
  • SELMAS BLOG
  • Hjem
  • DESTINATIONER
    • DANMARK
      • WHAT TO SEE IN COPEHAGNEN SOUTH HABOUR
    • ASIEN
      • BALI & GILI-ØERNE
      • VIETNAM
      • MALAYSIA
      • THAILAND
      • SRI LANKA
      • CAMBODIA
      • LAOS
      • SINGAPORE
    • EUROPA
      • CYPERN
      • FRANKRIG
      • GRÆKENLAND
        • GRÆSKE ØER
        • Ø-HOP I KYKLADERNE
        • Ø-HOP: KOS, LEROS, KALYMNOS
        • Ø-HOP: Korfu, Paxos & Antipaxos
      • ISLAND
      • ITALIEN
      • PORTUGAL
      • SPANIEN
      • TYSKLAND
    • USA
      • NEW YORK
    • AFRIKA
      • MAROKKO
  • Travel Guides
    • BALI & GILI-ØERNE
    • CAMBODIA
    • ISLAND
    • MALAYSIA
    • LAOS
    • SRI LANKA
    • THAILAND
    • VIETNAM
    • NEW YORK – OPLEV MANHATTEN PÅ EN UGE
    • Ø-HOP I KYKLADERNE
    • Ø-HOP KORFU, PAXOS & ANTIPAXOS
  • Temaer
    • SYDØSTASIEN RUNDREJSE 8 UGERS REJSEPLAN
    • STORBYFERIE MED BØRN
    • PLANLÆG SELV – TRIN FOR TRIN
    • Ø-HOP
    • HEJLSMINDE
  • ALLE BLOGINDLÆG
  • SELMAS BLOG

5 FODSPOR

En rejseblog med hang til tankespind og solnedgange

  • Hjem
  • Alle blogindlæg
  • DESTINATIONER
  • Mød os
  • Kontakt

Om os, Spanien · 5. december 2019

REJSELEDER-ANEKDOTER OG TAK MED TAK PÅ

 

December….en af mine yndlingsmåneder. Og hvor er den bare startet helt fantastisk med de fineste anerkendelser fra blogger-kollegaer og planlægning af årets vinterferie, der lige tog en drejning fra Thailand til Kanarieøerne. Mere om det senere i indlægget.

TO FLOTTE ANERKENDELSER

3. december havde bloggen her æren af, at være bag dagens låge i Trines fine rejseblogger-julekalender, og derudover er jeg meget beæret over, at have fået plads på listen over de 15 bedste danske rejseblogs hos Tea.

Fælles for begge anerkendelser er, at det bliver meget tydeligt (og her bøjer jeg mig i støvet) at jeg sådan helt officielt har særligt en bloggerkollega, som løber med det meste af æren. Og det forstår jeg faktisk godt, for det er da noget helt særligt at være rejseblogger, når man er bare 11 år. Som Tea skrev i en hilsen til mig – måske Danmarks yngste rejseblogger.

Ja, I har nok gættet hvem det handler om. 

Måske Danmarks yngste rejseblogger? 

VINTERFERIE – GENSYN MED “HJEMME”

Egentlig gik jeg og drømte om en tur til Thailand (det gør jeg altid) og havde da også booket et hotel, som jeg drømmer om at besøge engang. Men der var ikke udpræget begejstring omkring lange flyveture hos resten af familien pt, og da verdens bedste svigerforældre forslog os at komme til Gran Canaria og besøge dem på deres vinterferietur, så var der 3 hoppende børn i baggrunden, og flyet stikker nu sydvest fremfor sydøst.

De sidste par dage har jeg moret mig med at dele billeder netop derfra på Facebook og Insta. Og I har været så søde at lege med og gætte på, hvor vi mon skulle hen. I har været vidt omkring i jeres gætterier, men ingen ramte helt plet før billedet af sanddynerne kom på. Og det forstår jeg faktisk godt. For ingen af billederne er typiske feriemotiver fra Gran Canaria, og da slet ikke snebilledet her nedenfor.

Ø-RUNDTUR OG GRISEFESTER

Ikke desto mindre, så ser der faktisk indimellem sådan ud på toppen af øen, og det er noget af det, jeg holder allermest af ved den. Den ø rummer så meget mere end alle charterfortællingerne. Der findes de smukkeste landsbyer, kløfter, udsigtspunkter og ruter som langt fra tegner billeder af strandpromenader, hvor folk ligger som fluepapir, selvom de også findes. Jeg var stort set fast guide på den ugentlige ø-rundtur – en udflugt mange guider hadede at køre, særligt som rejseleder på den danske bus, da alle de danske gæster altid endte med at være køresyge, da vi ikke er helt så stærke til bjergkørsel som vores skandinaviske venner. Men jeg elskede den udflugt. Næsten ligeså meget som jeg hadede de legendariske grisefester. Oh my good!

Du kan i øvrigt høre om disse skøre fester i denne sjove podcast, som er lavet af to tidligere Spies-guider. De var begge ansat i Spies lidt før min tid, men mange af de episoder, de beskriver, er præcis som jeg oplevede det i årene efter. I øvrigt kan jeg anbefale hele rækken af episoder. De er hylemorsomme. 

>>> PODCAST ANBEFALING

Som jeg har skrevet om her, kommer man gennem hele 4 klimazoner fra bunden til toppen af øen, og jeg husker at jeg hver uge, når jeg samlede gæster op til dagens udflugt, pænt bad dem gå tilbage og hente varmt tøj, når de kom anstigende i bare arme og shorts ved afgang i 30 grader. De grinede – men kun til vi nåede toppen, (hvor vi enkelte gange måtte vende om pga. sne), hvor de fleste var ved at dø af kulde. Jeg husker, at jeg elskede, at jeg kunne have min vinteruniform og frakke på – den ene gang hver uge. Det var ellers ikke meget i brug i de år.

HVOR DET HELE STARTEDE….

Da jeg i dag bookede hotel til ferien, var det som et tur down memory lane. Jeg boede og arbejde som sagt en vintersæson på øen i 90’erne, og umiddelbart står den vintersæson ikke frem som noget særligt ift. mine elskede somre i Grækenland. MEN ved nærmere eftertanke, så er det faktisk ikke helt fair, for da jeg “genbesøgte huskeren”, stod de sjoveste og fineste minder i kø som perler på snor.

Der er rigtig mange smukke steder på øen, og et af mine favoritsteder er de smukke sanddyner i Maspalomas lige uden for Playa Del Ingles. De er virkelig smukke, og resultatet af de berømte Sirocco-vinde der blæser sand ind fra Sahara. Et virkelig særligt fænomen, hvor man på kort tid oplever en markant varme strømme ind, og der kan være helt tåget af sand. Oftest mærker man de første tegn, hvis man tygger tyggegummi. Pludselig knaser det – og det er et sikkert tegn på, at der er Sirocco-vind på vej.

I øvrigt skal man lige orientere sig lidt, hvis man går tur i sanddynerne, hvor der findes en del nudistområder – sammen med en god ven, havde jeg en eftermiddag fået forvildet mig ind på forkert område, og pludselig var der underholdning for alle pengene, da vi blev tilskuere til en nøgenfodboldkamp. 

EN VINTERSÆSON I OVERSKRIFTER

Jeg…

  • boede den vinter i det skønneste hus med Maspalomas stranden i baghaven 
  • fik den vinter den bedste veninde, som endnu står mig meget nær,
  • havde flere end 50 sjove og festglade kollegaer (for GC var dengang vores største vinterdestination),
  • festede til gengæld rigtig meget,
  • sov næsten til middag hver dag,
  • så de vildeste dragshows,
  • fik den bedste mad,
  • blev virkelig tyk (primært af de bedste ostemadder på Cafe de Paris i Yumbo centret og julemad på Jyllandskroen)
  • …..og så var det faktisk der, Jørgen og jeg mødtes for allerførste gang.

Så her på en meget sen bagkant, så var det faktisk virkelig en dejlig vinter. Jørgen arbejdede dengang for Tjæreborg, og netop denne vinter fusionerede de to rejsemastodonter og vi blev fuldblods kolleger. Jørgen kom i øvrigt for at besøg en guidekammerat efter en skisæson i Østrig, og jeg husker, at vi – mens han var der – alle fik besked om vores sommerdestinationer. Her fandt ud af, at vi skulle blive kollegaer den kommende sommer på Kos. Han i den grønblå uniform og jeg i den lilla. Han rejste videre til Tenerife for at arbejde, inden Grækenland senere forenede os og resten …ja, det er historie, som man siger…..

Jeg vil glæde mig til at vise jer sider af øen, som I med garanti ikke troede fandtes – så stay tuned!

———————————–

>>>> FØLG OS PÅ FACEBOOK & INSTAGRAM, hvor vi deler masser af skønne rejsebilleder og inspiration

In: Om os, Spanien · Tagged: Gran Canaria, rejseplan, Spanien, vinterferie

You’ll Also Love

BEDSTE STEDER AT SPISE PÅ GRAN CANARIA
PALMA NOVA – MALLORCA
HVOR SKAL MAN REJSE HEN I EFTERÅRSFERIEN?

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Next Post >

10 OM MIG

About Me
Vi er en rejseglad familie på 5 med rødder i rejsebranchen. Her på bloggen deler vi vores oplevelser, tips og tricks, rejseplaner, sjove rejseberetninger fra de steder, vi oplever – både set fra voksen- og fra børneperspektiv.

Leder du efter noget?

Seneste indlæg

  • TOP 5: BEDSTE LUKSUSHOTELLER, VI HAR BOET PÅ
  • Borneo, Malysia & Thailand rundrejse
  • Postkort fra Borneo
  • WEEKEND I MUNCHEN
  • KOS – ØEN RUNDT. DET SKAL DU OPLEVE!

Gå på opdagelse

  • DESTINATIONER
  • Temaer
  • Travel Guides

Populære indlæg

Trending now

TIPS & TRICKS

  • Planlæg selv din rejse

Følg med!

Få relevante og brugbare rejsetips direkte i din indboks.

  • Til forsiden
  • Om os og bloggen
  • Selmas blog
  • Kontakt

Copyright © 2025 5 FODSPOR · Theme by 17th Avenue

Denne side benytter cookies til analyse og statistikker. Det håber vi, du er ok med. Læs mere her
Cookie SettingsAccepter alle
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Altid aktiveret
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieVarighedBeskrivelse
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
GEM & ACCEPTÈR