Minder bor i os for altid. Gili Meno her er et a Minder bor i os for altid.

 Gili Meno her er et af dem, jeg bærer tæt ved mit hjerte🙏🏻

#gilimeno #dreambeach #giliislands
Vinterferien er på plads, og byder på et gensyn Vinterferien er på plads, og byder på et gensyn med øen, hvor Jørgen og jeg var på bryllupsrejse for snart 24 år siden!

Dengang gik det meste af rejsen med sygdom, så det var ikke ikke meget af øen, vi fik set!

Nu tar’ vi revanche🌴
Lørdag starter hvor den plejer. Jeg blir altid Lørdag starter hvor den plejer. 

Jeg blir altid betaget af, hvor stor forskelligheden i hver solopgang er, og hvis du swiper dig gennem billederne her, vil du nok opleve det samme - og at selv gråvejrsmorgener har noget smukt med sig.

Det lader ikke til at I er så lette at gøre trætte af mine solopgange, så jeg fortsætter ufortrødent🌟😉

Disse billeder er alene fra den sidste måned👌🏻
Where I belong🫶🏻 Lige om lidt kører bilen Where I belong🫶🏻

Lige om lidt kører bilen på alle hjul!

Vi tæller minutterne til Rasmus lander. 

I aften blir en fuldendt fuldtallig FAMILY FRIDAY - jeg kan næsten tude af lykke over det allerede❤️

OHANA….

Ligeså meget de hader at stille op til de her billeder, elsker jeg at kigge på dem.
Har smidt link i bio til 6 lækre steder at holde Har smidt link i bio til 6 lækre steder at holde efterårsferie - fra storby til sol og varme!
I’m an early bird! Tidlig morgen Solopgang Lill I’m an early bird!

Tidlig morgen
Solopgang
Lilla nuancer 
Snart orange flammehav
Spejlinger der trækkes i et blikstille hav
Morgenbrisen der bryder blikket
Følelsen af ny
Stilhed
Og lyden af ro

Lige der 
Er jeg stille indeni
Og jeg mærker 
Om alt føles rigtigt
Eller forkert
Om kursen skal ændres 
Få grader 
Eller mange
Måske slet ikke
Svaret findes i mig

Og jeg vælger at lytte…..
Playing with perception🙃 #Spejling #reflection Playing with perception🙃

#Spejling #reflections
Jeg er meget stor fan af uforudsigelighed og har d Jeg er meget stor fan af uforudsigelighed og har det ikke ret godt med rutiner og for meget “plejer”. 

Mest af alt elsker jeg, når hverdagen ligner ferie, og det er lige præcis den følelse, jeg får her på Kajen - nogen gange bare for en kort stund, når jeg som i øjeblikket har ret så meget arbejde.

Jeg er ikke mit arbejde. Jeg arbejder helt grundliggende for at tjene penge, så jeg kan holde (mest mulig) fri. 

Men jeg holder af mit arbejde, og alle de mennesker og kollegaer, jeg arbejder med og som gør mig klogere og dygtigere. Og jeg er faktisk også ret god til mit arbejde (må man godt sige det højt🙈)

I glimt ligner mit freelanceliv livet fra dengang, jeg var fastansat, hvor jeg mødte samme sted hver dag (jeg har bare 2-3 arbejdspladser ad gangen) 5 dage i ugen.

Men for langt det meste, gør det ikk, og altid ligger der en følelse af frihed og tilvalg bag alt, jeg laver arbejdsmæssigt. Det har jeg øvet mig i, at være meget bevidst om.

En frihed jeg gør mig umage med at forvalte, så den er med til at skabe ro og give plads til alle de uforudsigeligheder, der giver mig følelsen af at leve livet HVER dag🫶🏻 

Og blot for at det hele ikke går op i solopgange, work holidays og pæne kaffekopper, (som det måske kunne se ud som), så blir den frihed også iblandt ofret på tunge ting. Som sidste år da jeg tog 3 måneder arbejdsfri, mens min far var rigtig syg. Det er også en del af livets uforudsigelighed, og jeg går med det, der kommer, for jeg tror på, at det er det, der gør mig til et helt menneske.

Det blev lidt langt. Tak for at læse med, hvis du nåede hertil - må du få verdens bedste onsdag🙏🏻

#tankeromlivet
Endnu en fantastisk weekend fuld af musik lakker m Endnu en fantastisk weekend fuld af musik lakker mod enden.

I det hele taget har denne sommer budt på en masse dejlige koncerter på Heartland, SMUK og denne weekend på Bornholm.
  • Hjem
  • DESTINATIONER
    • DANMARK
      • WHAT TO SEE IN COPEHAGNEN SOUTH HABOUR
    • ASIEN
      • BALI & GILI-ØERNE
      • VIETNAM
      • MALAYSIA
      • THAILAND
      • SRI LANKA
      • CAMBODIA
      • LAOS
      • SINGAPORE
    • EUROPA
      • CYPERN
      • FRANKRIG
      • GRÆKENLAND
        • Ø-HOP I GRÆKENLAND
        • Korfu, Paxos & Antipaxos
      • ISLAND
      • ITALIEN
      • PORTUGAL
      • SPANIEN
      • TYSKLAND
    • USA
      • NEW YORK
    • AFRIKA
      • MAROKKO
  • Travel Guides
    • BALI & GILI-ØERNE
    • CAMBODIA
    • ISLAND
    • MALAYSIA
    • LAOS
    • SRI LANKA
    • THAILAND
    • VIETNAM
    • NEW YORK – OPLEV MANHATTEN PÅ EN UGE
    • Ø-HOP I GRÆKENLAND
    • Ø-HOP KORFU, PAXOS & ANTIPAXOS
  • Temaer
    • SYDØSTASIEN RUNDREJSE 8 UGERS REJSEPLAN
    • STORBYFERIE MED BØRN
    • PLANLÆG SELV – TRIN FOR TRIN
    • Ø-HOP
    • HEJLSMINDE
  • ALLE BLOGINDLÆG
  • SELMAS BLOG
  • Hjem
  • DESTINATIONER
    • DANMARK
      • WHAT TO SEE IN COPEHAGNEN SOUTH HABOUR
    • ASIEN
      • BALI & GILI-ØERNE
      • VIETNAM
      • MALAYSIA
      • THAILAND
      • SRI LANKA
      • CAMBODIA
      • LAOS
      • SINGAPORE
    • EUROPA
      • CYPERN
      • FRANKRIG
      • GRÆKENLAND
        • Ø-HOP I GRÆKENLAND
        • Korfu, Paxos & Antipaxos
      • ISLAND
      • ITALIEN
      • PORTUGAL
      • SPANIEN
      • TYSKLAND
    • USA
      • NEW YORK
    • AFRIKA
      • MAROKKO
  • Travel Guides
    • BALI & GILI-ØERNE
    • CAMBODIA
    • ISLAND
    • MALAYSIA
    • LAOS
    • SRI LANKA
    • THAILAND
    • VIETNAM
    • NEW YORK – OPLEV MANHATTEN PÅ EN UGE
    • Ø-HOP I GRÆKENLAND
    • Ø-HOP KORFU, PAXOS & ANTIPAXOS
  • Temaer
    • SYDØSTASIEN RUNDREJSE 8 UGERS REJSEPLAN
    • STORBYFERIE MED BØRN
    • PLANLÆG SELV – TRIN FOR TRIN
    • Ø-HOP
    • HEJLSMINDE
  • ALLE BLOGINDLÆG
  • SELMAS BLOG

5 FODSPOR

En rejseblog med hang til tankespind og solnedgange

  • Hjem
  • Alle blogindlæg
  • DESTINATIONER
  • Mød os
  • Kontakt

Asien, Vietnam · 4. januar 2016

FRA HOI-AN TIL HANOI – FRA RØVTUR TIL OPTUR

I dag var endnu gang store rejsedag og tid at forlade kongebyen. Faktisk ikke helt vemodigt, da jeg må indrømme, at Hue har været det stop på turen, som har skuffet mest. Selve Kongebyen var en storslået oplevelse, men turen til og fra byen er lang og virker umiddelbart som en høj pris at “betale” rejsemæssigt ift. det vi fik ud af dagene. Vejret spillede helt klart ind, da turen over Hai Van passet fra Hoi An til Hue skulle være storslået i klart vejr, men vi havde noget tåge og regn, så det var ikke helt så fantastisk som forventet. Dog smukt uanset.

Planen var nattog

For ikke at spendere 3-4 timer i minibus retur til Da Nang for at få fly videre til Hanoi, var vi fast besluttede på at tage nattoget. Efter en del research besluttede vi os for, at købe billetter med Livitrain som er en luksusudgave med fine sovekupeer i hotelstandard. Både for at slippe for en lang bustur, men også for at få oplevelsen med – tænk sig at sove i sin egen køje mens Vietnam blæser forbi derude. Vietnam Railways binder landet sammen helt fra Hanoi i nord til Saigon i syd, og vi måtte sande gennem vores research at kun det bedste tydeligvis er godt nok, da andre typer af billetter kan virke som kvægtransporter. Man kan både sidde, sove i “hard berth” med 6 køjer i hver kupe og “soft berth” med 4 el. 6 i hver kupe.

 

“I lie only little – but nice”

Nå, men med hjælp fra vores hotel-fatter endte jeg i morges (sammen med ham) på togstationen, hvor han ville hjælpe mig med billetterne. Vi skulle mødes med en der solgte billetter, da der tydeligvis kun er et sted i byen, der sælger de “fine” billetter til Livitrain. Der blev drøftet frem og tilbage over mit hoved, og efter noget tid kom han tilbage med besked om, at der kun var 3 pladser på afgangen i dag. Så med hjælp fra hotel-fatter og billeder fra google fik vi afklaret, at vi kunne få en 4-køjs softbed kahyt, hvor vi alle 5 gerne måtte sove. Som hotel-fatter sagde “I lie only little for the youngest to be 5 years – then cheeper for your. Lie only little but nice, and If they ask passport, you just say forget in hotel”. Frem og tilbage med debat, penge og endelig stod jeg med 5 billetter til bare 3.600.000 Dong. Jeg havde forventet mindst det dobbelte på baggrund af de ting, jeg kunne læse mig frem til på nettet. Vi gennemgik dem minituøst, og alt var som aftalt. Sagde de! Lige indtil vi står ude ved scooteren, og han siger “If you very lucky no other come to cupee and you have 6 berth”!!!! Og pludselig var det sgu også hard berth pladser, jeg havde fået.

>>> Læs alle indlæg fra Vietnam her

Røvtur! – ingen togtur fra Hoi-an til Hanoi til os.

Så der stod jeg – og havde bestilt 5 billetter til luksustoget, men endt ud med 4 køjesengsplader i delekupe og dårligste klasse. Lige der – ikke før og ikke senere – dumpede jeg backpacker-testen! Momondo er min ven, og det tog kun en søgning for at finde 5 flybilletter fra Da Nang her i eftermiddags, og 2 timer senere var billetterne til toget refunderet (med 20% tab som vi tog med glæde), og vi var på vej i minibus til lufthavnen i Da Nang.  Dejligt der var en løsning, men også lidt skuffende at vi ikke fik prøvet toget. Havde det bare været Jørgen og jeg, havde vi gjort det, men efter anvisningerne på google og tripadvisor tror jeg faktisk ikke, det var en oplevelse at byde børnene, selvom vi måske havde været heldige og alt var fint. Hygiejnen skulle absolut være en by i Rusland og jeg kunne lige forstille mig, hvordan jeg skulle spritte en hel toiletkabine af 21 gange på vej op nord gennem Vietnam. Det blev et nej tak herfra!

Hurra for Hanoi

Til gengæld sidder vi nu på det fineste hotel ever i Hanoi. Cinnamon Cathedral Hotel lige mit i byen. Det er det skønneste lille øko-hotel, og vi har fået den mest varme velkomst. Lækker ingefærthe med honning, et skab til vores sko i receptionen (for her skal være rent indendøre), fodmassage til alle (som vi har tilgode) og på værelset var den fineste velkomst i form at det smukkeste håndskrevne kort, en lille godnathistorie og en håndskreven vejrudsigt for i morgen. Fuldstændig gennemført. Vi havde booket 1 dage, men har allerede booket 2 mere.

Vi ankom sent men nåede lige at gå lidt rundt i kvarteret. Vi bor lige op ad kirken og her virker helt parisisk med fine altaner og små fine gader. Aftensmåltidet blev at par hurtige retter fra en lille restaurant i nærheden og det var supersuper lækkert, så der må vi ned og prøve menukortet af en af dagene. Til aften stod den på pork satay som rulles med krydderurter i rispapir, og rispapirruller med beef. Til den nette sum af 30 kr for 2 retter!!

Lige her er vi landet i den fineste gade

 

En cambodiansk appelsin i turbanen

Og endnu en appelsin faldt ned i vores turban. På hotellet bor en dansk/svensk/engelsk familie med 3 børn, som er bosat i Cambodias hovedstad Phnom Phen. Hun er dramalærer på den internationale skole og han arbejder med menneskerettigheder. Og tænk, de har inviteret os til at besøge dem når vi kommer dertil. Det er fuldstændig fantastisk og vi har takket ja.

>>> Læs om vores oplevelser i Cambodia her

Så fra en røvtur af en morgen i Hue, er vi endt med den største optursoptur i Hanoi. Og i morgen skal vi på 2-dages tur til Halong Bay. Jeg lægger mit lykkelige hoved på puden og kniber mig selv i armen over alle disse skønne oplevelser.

Godnat herfra. Take care.

 

In: Asien, Vietnam · Tagged: Asien, hotelanbefaling, vietnam

You’ll Also Love

WEEKEND PÅ BORNHOLM
HVOR SKAL MAN BO I MADRID?
GILI AIR – VORES FAVORIT I ORD OG BILLEDER

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Next Post >

KONGENS BY HUE

About Me
Vi er en rejseglad familie på 5 med rødder i rejsebranchen. Her på bloggen deler vi vores oplevelser, tips og tricks, rejseplaner, sjove rejseberetninger fra de steder, vi oplever – både set fra voksen- og fra børneperspektiv.

Leder du efter noget?

Seneste indlæg

  • A LOCAL’S GUIDE TO SOUTH HARBOUR (SYDHAVNEN) COPENHAGEN
  • AYIA NAPA – WHAT TO SEE – VOL. 1
  • BEDSTE STEDER AT SPISE PÅ GRAN CANARIA
  • PALMA NOVA – MALLORCA
  • Ø-HOP: KOS, KALYMNOS, LEROS

Gå på opdagelse

  • DESTINATIONER
  • Temaer
  • Travel Guides

Populære indlæg

Trending now

TIPS & TRICKS

  • Planlæg selv din rejse

Følg med!

Få relevante og brugbare rejsetips direkte i din indboks.

  • Til forsiden
  • Om os og bloggen
  • Selmas blog
  • Kontakt

Copyright © 2023 5 FODSPOR · Theme by 17th Avenue

Denne side benytter cookies til analyse og statistikker. Det håber vi, du er ok med. Læs mere her
Cookie SettingsAccepter alle
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Altid aktiveret
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieVarighedBeskrivelse
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
GEM & ACCEPTÈR